Napój ryżowy posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest spożywany przez wegetarian oraz wegan, ponieważ nie zawiera składników odzwierzęcych. Dodatkowo, nie obejmuje laktozy, przez co jest wybierany przez osoby nietolerujące cukru mlekowego.

Właściwości napoju ryżowego

Napój ryżowy jest bogaty w wiele minerałów i witamin. Posiada również spore ilości błonnika. Jest uznany za najmniej kaloryczny napój roślinny. Do jego najważniejszych składników należy:

  • Witamina B1 – czyli tiamina. Korzystnie wpływa na włosy, skórę, oczy, a także wątrobę. Wspiera funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego.
  • Witamina B2 – jest niezbędna w procesie wytwarzania krwinek czerwonych.
  • Witamina B3 – zwana niacyną. Znacznie obniża poziom złego cholesterolu.
  • Witamina E – inaczej nazywana eliksirem młodości. Blokuje procesy starzeniowe, a także ochrania cały organizm przed nowotworami.
  • Mangan – wspiera działanie układu nerwowego i produkuje tyroksynę. Pozytywnie wpływa na sprawność seksualną i podnosi libido.
  • Selen – usprawnia działanie tarczycy, dba o odpowiedni rozwój płodu i potencję. Łagodzi wszelkie stany zapalne.
  • Magnez – korzystnie wpływa na poprawę pamięci i wzmacnia kości. Dodatkowo, chroni przed niedotlenieniem serca i mózgu.
  • Cynk – poprawia odporność organizmu oraz silnie chroni przed wszelkimi nowotworami.

Napój ryżowy podczas redukcji

Napój ryżowy jest szczególnie zalecany osobom, chcącym zredukować masę ciała. Zawiera bardzo małą ilość tłuszczu (ok. 1.5 grama na szklankę). Jest znany, jako najmniej kaloryczny napój roślinny. Napój ryżowy posiada duże ilości błonnika, dzięki czemu zapewnia sytość przez naprawdę długi czas. Węglowodany zawarte w nim, wolno się przyswajają, stopniowo dostarczając energię, przez co nie podnoszą drastycznie cukru we krwi.

Komu zalecane są napoje ryżowe?

Napój ryżowy posiada właściwości hipoalergiczne, dlatego jest zalecane osobom cierpiącym na alergie układu pokarmowego, wrzody żołądka czy zapalenie błony śluzowej. Jest cenione także przez osoby, borykające się z nietolerancją kazeiny i laktozy. Doskonale sprawdza się w diecie wegan i wegetarian, gdyż nie zawiera odzwierzęcych składników. Mleko ryżowe nie obejmuje glukozy, więc może być spożywane przez osoby z celiakią i nietolerancją glutenu.

Wykorzystanie napoju ryżowego w kuchni

Napój ryżowy może być wykorzystywany do wielu potraw, jak i wypijany samodzielnie. Doskonale sprawdzi się, jako dodatek do płatków śniadaniowych. Można go użyć do produkcji koktajli, naleśników, ciast i lodów. W większości przepisów, mleko krowie może być zastąpione roślinnym zamiennikiem. Obecnie, dużo przepisów nastawionych jest pod konkretne diety, np.bezglutenowe, gdzie wykorzystywane są właśnie napoje ryżowe. 

Jedzenie zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com